24.01.2025.
Šā gada 16. janvārī norisinājās tiešsaistes seminārs par mobilās lietotnes “Mednis” 3.0.0 versiju, kurā iekļauti dzinējmedību un individuālo medību moduļi, tostarp iespēja aizpildīt digitālos medību pārskatus un pieteikt individuālās medības iecirkņa atbildīgajai personai.
Šos moduļus izmantot NAV OBLIGĀTI – medību pārskatu aizpilde “uz papīra” un medību pieteikšana var norisināties līdzšinējā kārtībā. Arī medījumu reģistrācija “Mednī” notiek līdzšinējā kārtībā.
Tiek aicināts izmantot jaunos “Medņa” medību moduļus, norādīt uz nepilnībām un sniegt atsauksmes un ierosinājumus. Šo moduļu mērķis ir palīdzēt medniekiem atteikties no papīra formas veidlapām un vākt datus par medību slodzi, kas noder medību saimniecības plānošanā.
Ievads
“Medņa” 3.0.0 versijā iekļauts Dzinējmedību un Individuālo medību modulis, kā arī kartes virziena bulta ērtākai lietošanai. Izstrādes stadijā atrodas Jaunumu modulis, ko paredzēts iekļaut 3.1.0 versijā. Tajā parādīsies informācija par aktualitātēm saistībā ar “Medni”, Meža valsts reģistru (MVR) un medībām.
“Medņa” lietotājiem, kas ir mednieki, Medību sadaļā parādās trīs izvēles: Dzinējmedības, Individuālās medības un Reģistrēt medījumu. “Medņa” lietotāja profilā parādās skenējams QR kods, kas ir unikāls katram “Medņa” lietotājam (kā medniekam, tā nemedniekam).
Dzinējmedību un Individuālo medību moduļu galvenais mērķis ir aizstāt medību pārskata aizpildi, kad to pieprasa medības reglamentējošie normatīvie akti. Tie nosaka, ka medību pārskats jāaizpilda trīs gadījumos: 1) dzinējmedībās; 2) kad tiek lietots naktsredzes/termālais tēmēklis un/vai pusautomātiskais ierocis, ko var pielādēt ar vairāk nekā trim patronām; 3) ja mednieks saskaņā ar normatīvo aktu prasībām medībās nodod ieroci citam medniekam.
Aizpildīt “Medņa” Dzinējmedību un Individuālo medību moduļus nav obligāti. To izmantošana ir mednieku brīva izvēle. Var rīkoties kā līdz šim, aizpildot medību pārskatus papīra formā. Arī medījumu reģistrēšana “Mednī” dzinējmedībās un individuālajās medībās var norisināties tāpat kā līdz šim (izvēloties pogu “Reģistrēt medījumu”).
Medību ieroču nodošanu un saņemšanu “Medņa” pārskatā pagaidām atzīmēt nevar, jo IeM Ieroču reģistrs vēl nav digitalizēts. Tādā gadījumā nepieciešams aizpildīt medību pārskatu papīra formā.
Dzinējmedību modulis
“Mednī” medību iecirkņa ietvaros ir trīs mednieku pakāpes: 1) medību iecirkņa Atbildīgā persona (persona, kas norādīta MVR kā medību iecirkņa pārstāvis), 2) iecirkņa Administrators, kuru var iecelt vai atcelt atbildīgā persona, un 3) medību iecirkņa “ierindas” biedri. Administratoru skaits nav ierobežots (t.i., atbildīgā persona par administratoriem var iecelt kaut vai visus iecirkņa biedrus).
Dzinējmedībām modulī ir trīs posmi: Ieplānotās medības, Aktīvās medības un Noslēgtās medības. Iespēja veikt modulī izmaiņas pieejama Atbildīgajai personai un Administratoram (Ieplānotās medības un Noslēgtās medības) un atzīmētajam medību Vadītājam (Aktīvās, t.i., notiekošās medības).
Ieplānotās medības
Medības sākas ar Ieplānošanu, ko veic Atbildīgā persona vai Administrators. Biedriem Mednī parādās paziņojums par plānotajām medībām, kurām biedri var Pievienoties. Biedriem parādās medību QR kods un Pievienošanās kopīgošanas saite (to iespējams pārsūtīt arī viesmedniekiem caur “WhatsApp” lietotni vai tamlīdzīgi).
Piezīme: ja kopīgošanas saite tiek pārsūtīta, tad, nospiežot to, informāciju par plānotajām medībām (izņemot dalībnieku sarakstu) var redzēt ikviens, kas saiti saņēmis. Tādēļ, ja šī informācija tiek uzskatīta par sensitīvu, ieteicams saiti lieki apkārt nesūtīt.
Atbildīgā persona vai Administrators atzīmē modulī medību Vadītāju. Kamēr tas nav izdarīts, dzinējmedības nevar aktivizēt (t.i., pārskats nav aizpildīts un dzinējmedības notikt nevar). Tāpat var atzīmēt datumu, laiku, tikšanās vietu “Medņa” kartē un piezīmes. Var atzīmēt plānotās medījamās sugas, medniekus, dzinējus un medību suņu piedalīšanos.
Pirms medību uzsākšanas Atbildīgā persona, Administrators un medību Vadītājs var pievienot medniekus pārskatam trīs veidos: 1) no iecirkņa biedru saraksta; 2) noskenējot ar telefona kameru katra mednieka unikālo Medņa QR kodu; 3) pievienojot ārvalstu mednieku, manuāli ierakstot viņa vārdu, uzvārdu, un ārvalstnieka medību atļaujas numuru. Vienlaikus “Mednī” tiek pārbaudīta aktīvas sezonas kartes esamība – mednieks, kuram tādas nav, var piedalīties medībās tikai kā dzinējs. Pēc pievienošanas mednieki apstiprina, ka piedalās medībās vai nu kā mednieki, vai kā dzinēji.
Dzinējus pārskatam pievieno gluži tāpat kā medniekus, vienīgi viņi var piedalīties medībās tikai kā dzinēji. Arī dzinējam, kaut arī viņš nav mednieks, telefonā var būt “Mednis” ar “Medņa” lietotāja QR kodu, ko iespējams noskenēt ar telefona kameru.
Medību pārskatu iespējams sagatavot arī pretējā veidā – Vadītājs savā telefonā rāda Ieplānoto medību QR kodu, bet mednieki un dzinēji pēc autorizēšanās “Mednī” noskenē šo kodu ar savu telefonu kamerām.
Pievienojot pārskatam medību suņus, izvēlas no saraksta medību suņa šķirni un suņu skaitu.
Ieplānoto medību skaits “Mednī” nav ierobežots (t.i., medības var saplānot kaut visai sezonai uz priekšu). Kamēr medības ir Ieplānotā statusā, Atbildīgā persona un Administrators var labot pārskatu pēc saviem ieskatiem. Savukārt pēc tam, kad tiek nospiesta poga Uzsākt medības, izmaiņas pārskatā var veikt tikai atzīmētais medību Vadītājs.
Aktīvās medības
Medības aktivizē, nospiežot pogu Uzsākt medības. Atšķirībā no Ieplānotajām medībām, kuras “Mednī” redz visi iecirkņa biedri, Aktīvās medības redz tikai pievienotie medību dalībnieki. Izmaiņas pārskatā var veikt tikai medību Vadītājs.
Vadītājs var Apturēt medības (piem., uz pusdienlaiku vai pārbraucienu laiku), Atsākt medības un Noslēgt medības.
Ja kāds medību dalībnieks (mednieks vai dzinējs) pamet medības vai tajās atgriežas, Vadītājs var pēc nepieciešamības koriģēt dalībnieku sarakstu, svītrojot attiecīgo dalībnieku vai atjaunojot viņu ar plusiņu. Laiks, kad saraksts koriģēts, fiksējas automātiski.
Medījuma reģistrācija “Mednī” norisinās līdzšinējā kārtībā. Medījumu reģistrēt var arī Atbildīgā persona vai Administrators, manuāli ierakstot nomedītāja mednieka apliecības numuru.
Ievadīt “Mednī” mastā novērotos dzīvniekus (Novērojumi mastā) var tikai medību Vadītājs. Ievadot šo informāciju, ieraksta aptuveno masta platību.
Noslēgtas medības
Medību Vadītājs izbeidz dzinējmedības, nospiežot pogu Noslēgt medības. Ja vadītājs aizmirst Noslēgt dzinējmedības, “Mednis” tās automātiski slēdz tās pašas dienas vakarā plkst. 23:59. Pēc medību Noslēgšanas vēl diennakti darbojas iespēja Vadītājam nosūtīt uz MVR informāciju par nomedītajiem un mastā novērotajiem dzīvniekiem, kas “Mednī” tika reģistrēti Aktīvo (notiekošo) medību laikā.
Piekļuve Noslēgtu medību pārskatam (piemēram, ja nepieciešams dalībnieku saraksts medību produkcijas dalīšanai) šo medību dalībniekiem ir pieejama līdz aktīvās medību sezonas beigām (31. martam).
Individuālo medību modulis
Pieejams visiem medniekiem. Arī šo moduli izmantot nav obligāti. Modulī var izvēlēties starp trim medību veidiem: 1) medības iecirknī; 2) medības ūdenstilpēs; 3) medības ārpus iecirkņa.
Piezīmju sadaļā var ierakstīt jebkādu nozīmīgu informāciju, kas attiecas uz medībām.
Pirms medībām obligāti nepieciešams atzīmēt medību sākuma datumu un medību beigu datumu. Uzsāktas individuālās medības ilgst līdz nākamās diennakts beigām, pēc tam nepieciešams Uzsākt jaunas medības. Pēc medību beigām medības Noslēdz. Ja mednieks aizmirst noslēgt medības, “Mednis” tās automātiski noslēdz atzīmētā medību beigu datuma vakarā plkst. 23:59.
Pārskatā atzīmē medījamo dzīvnieku sugas, izvēloties tās no saraksta. Iespējams atzīmēt arī medību suņu izmantošanu, izvēloties no saraksta suņu šķirni un skaitu.
Pārskatā var atzīmēt arī faktu, ka tiek izmantots naktsredzes/termālais tēmēklis un/vai pusautomātiskais ierocis, kuru iespējams pielādēt ar vairāk nekā trim patronām. Šīs atzīmes aizstāj medību pārskata aizpildi papīra formā. Šādā gadījumā medījamo sugu saraksts tiek saīsināts līdz mežacūkām, lapsām un jenotsuņiem.
Medības iecirknī
Mednieks, plānojot medības, izvēlas iecirkni un piezīmju sadaļā ieraksta plānoto medību laiku un vietu. Pēc tam mednieks nosūta pieteikumu Atbildīgajai personai vai Administratoram. Tas ir līdzvērtīgs individuālo medību pieteikšanai medību iecirkņa atbildīgajai personai.
Atbildīgā persona vai Administrators saņemto individuālo medību pieteikumu var apstiprināt vai noraidīt. Ja pieteikums tiek noraidīts, tad noraidījumā obligāti jānorāda noraidījuma iemesls.
Kad mednieks Uzsāk (aktivizē) medības, iespēja labot pārskata informāciju vairs nav paredzēta.
Medības ūdenstilpēs
Paredzēts ūdensputnu medībām publiskajās ūdenstilpēs. Piezīmju sadaļā obligāti jānorāda ūdenstilpes nosaukums (ja nosaukums nav zināms, tad – Upe, Grāvis, Dīķis). Medības nav jāpiesaka un nav jāapstiprina. Medījamo sugu saraksts tiek saīsināts tikai līdz putniem. Informācija uz MVR sūtīta netiek.
Medības ārpus iecirkņa
Paredzēts gadījumiem, kad medību tiesību īpašnieks savā īpašumā pats medī nelimitētos dzīvniekus vai arī to dara cits mednieks ar īpašnieka rakstisku atļauju (t.i., tiek “medīti nelimitētie uz savas zemes”). Piezīmju sadaļā var ierakstīt jebkādu nozīmīgu informāciju, kas attiecas uz medībām. Medības nav jāpiesaka un nav jāapstiprina. Medījamo sugu saraksts tiek saīsināts tikai līdz nelimitētajiem medījamajiem dzīvniekiem (izņemot stirnas un mežacūkas). Informācija uz MVR sūtīta netiek.
Citi jautājumi
Dzinējmedību un Individuālo medību moduļi spēj pilnībā darboties bezsaistē (bez mobilā tīkla pārklājuma). Izņēmums – dalībnieku pievienošanās, ja tiek izmantota kopīgošanās saite (links). Informācija par Aktīvām un Noslēgtām medībām tiek nosūtīta uz MVR tādā pašā kārtībā kā “Mednī” reģistrēta informācija par nomedītu dzīvnieku.
Informācija par Ieplānotām medībām uz MVR nosūtīta netiek. Ja Ieplānotas medības netiek aktivizētas (nav notikušas), informācija par tām pēc diennakts tiek izdzēsta no ierīces.
Atzīmējamais dzinējmedību Vadītājs nav piesaistīts nevienam medību iecirknim. Ja medības notiek uzreiz divos iecirkņos, pārskatā atzīmē abu iecirkņu nosaukumus. Pastāv arī iespēja uz laiku pievienot medību Vadītāju iecirkņa biedru sarakstam.
Reģistrējot medību pārskatā dalībniekus, Vadītājam ir redzams arī mednieka apliecības numurs. Tas noder gadījumos, ja kādam no dalībniekiem ir vienādi vārdi un uzvārdi.
Par medību pārskatā ietvertās informācijas pareizību tāpat kā līdz šim atbild medību Vadītājs. Tādēļ ieteicams lieki neizplatīt “Medņa” ģenerētās medību piekļuves saites un QR kodus. Vadītājam ir iespēja dzēst no pārskata neatbilstošu informāciju. Ja saņemta informācija, ka “Medņa” tehniskās iespējas tiek izmantotas ļaunprātīgi, iespējams vērsties VMD.
Ja Aktīvu (notiekošu) dzinējmedību laikā jāmaina medību vadītājs, tad medības noslēdz un Ieplāno jaunas medības.
Ja Aktīvu (notiekošu) individuālo medību laikā vēlas veikt izmaiņas medību pārskatā (piemēram, sākumā medīt stirnas, bet vēlāk medīt mežacūkas ar termālo tēmēkli), vislabāk Noslēgt iepriekšējās medības un Uzsākt jaunas. Tādā gadījumā tās būs jāapstiprina Atbildīgajai personai vai Administratoram. Par šādu iespēju var iepriekš sazināties telefoniski vai atzīmēt to piesakāmo medību piezīmju sadaļā.
Iespēja atzīmēt “Medņa” kartē plānoto individuālo medību atrašanās vietu pagaidām nav paredzēta. Tas pats attiecas uz masta platību, ievadot dzīvnieku novērojumus mastā. Šādu informāciju “Mednim” var pievienot no “LVM Geo” sistēmas, taču tam nepieciešams attiecīgs izstrādes pasūtījums un finansējums.